Bahçe Barbekü
Written by barbeku

Barbekü Mangal

Barbekü Mangal – Barbekü – Barbekü Ankara – Barbekü Mangal İmalatı

Teras Barbekü – Barbekü Teras – Barbekü

 Barbekü Mangal Nerede Satılır?

 

Özellikle yaz mevsimi geldiğinde aklımıza hemen açık havada sevdiklerimizle yiyip, içip, eğlenmek fikri gelir. Bu bağlamda, barbekü mangal sefası akla ilk gelen etkinliklerdir. Barbekü ile mangal hemen hemen aynı şeylerdir. Ama barbekü daha çok ev, villa ve yazlık gibi yerlerde yapılır. Mangal ise müstakil evlerin balkon ya da bahçelerinde, genel olarak ise kır ve piknik alanlarında yapılır. Bir başka ifadeyle barbekü mangal yiyeceğe alttan ısı uygulayarak pişiren bir düzenektir.

 

 BARBEKÜ VE MANGAL

 

Barbeküler standart ölçülerde, taş ve tuğladan yapılmış ocaklardır. Yani mangal gibi taşınabilirliği yoktur. Genelde evin balkon köşelerine sabitlenmiş olarak ya da bahçenin bir bölüme sabitlenmiş mangal türleridir. Türkiye’nin genelinde mangal barbekü kültürü gelişmiştir. Ancak özellikle Ankara gibi deniz olmayan yerlerde, daha çok yapılan bir toplumsal aktivitedir.

 

Ankara gibi benzer şehirlerde, birlikteliği oluşturacak bir diğer aktive olan denize girmek, balık tutmak gibi aktiviteler yoktur. Bu yüzden barbekü mangal Ankara ve benzeri illerin yazlık kesimlerinde çok daha fazla yapılır.

 

Barbekülerin elektrikli, gazlı ve kömürlü olanları vardır. Mangallar ise sadece kömürle kullanılır. Barbekü ve mangallar amaç bakımında aynı amaca hizmet eder. Bu yüzden genel olarak barbekü mangal ya da mangal barbekü isimleri de kullanılır. Aslında mangal barbekü bir et pişirme yöntemidir. Denizin olan bölgelerdeki toplumlar, deniz ürünlerini mangalda yapmayı tercih ediyor. Barbekünün bu bölgelerde et pişirirken kullanıldığı görülür.

 

Ama özellikle etin bol olduğu, et kültürünün gelişmiş olan bölgelerde barbekü tercih edilebilir. Barbekü mangal Ankara gibi yerlerde daha kullanılmasının nedenlerinden biride piknik alanlarının az oluşudur. Bunun nedeni Ankara’nın başkent olmasında dolayı oluşan disiplin, bitki örtüsü gibi faktörler olsa gerek. İnsan genelde evlerinde barbekü mangal sistemini kurmuşlar ve bu yüzden barbekü mangal Ankara ilimizde daha çok gelişmiştir.

 

BARBEKÜ MÜ? MANGAL MI?

 

Yemek yemeye düşkün insanlar ağızlarının tatlarını iyi bilirler. Kimisi barbekü daha sağlık der, kimisi ise mangalın kömürüyle pişen etin daha lezzetli olduğunu savunur. Aslına bakarsınız ikisi arasın bir fark yoktur. Eğer evdeyseniz kokusuz bir barbekü keyfi, eğer dışarıdaysanız mis gibi dumanı tüten, kokusuyla insanları cezbeden bir ızgara keyfi yapabilirsiniz.

 
whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)